fallback

Курода: Ръстът на лихвените проценти на САЩ е добър за световната икономика

По думите му застаряващото население може да създаде структурни предизвикателства пред централните банки

15:43 | 13.10.18 г. 17

Управителят на Японската централна банка Харухико Курода заяви, че стабилният ръст на лихвените проценти от страна на Федералния резерв е “предимно добър” за световната икономика. С това той разсея притесненията, че по-високите американски лихвени проценти могат да навредят на азиатските икономики, като задействат изтичането на капитали, предава Ройтерс.

Курода обаче беше по-предпазлив за рисковете, свързани с ескалацията на търговското напрежение, което описа като “доста необичайно” по мащаб и като “ново развитие” за световната икономика.

По думите на Курода застаряващото население може да създаде структурни предизвикателства пред централните банки, тъй като намалява потенциала им за растеж и изисква от тях да използват по-голяма парична сила отпреди, за да възстановят растежа си.

Надзорният съвет на Международния валутен фонд предупреди по-рано днес, че по-строгите условия за финансиране са сред рисковете, които могат да засегнат много развиващи се и развити страни.

Въпреки това Курода коментира, че по-високите лихвени проценци на САЩ са положителни за световната икономика, защото нормализирането на политиката на Фед показва, че американската икономика е в добра форма.

“Добре е, че САЩ нормализират паричната политика, защото икономиката расте, а инфлацията вече е близо до целта (на Фед)”, посочи Курода по време на семинар, организиран от МВФ по време на годишните срещи на фонда и на Световната банка в Бали, Индонезия.

“Постепенното нормализиране е ясна декларация за намерението и бъдещата политика на Фед… Това е добре за световната икономика”, категоричен е той.

Курода обясни, че Японската централна банка се сблъсква с различно предизвикателство от това на Фед, тъй като ѝ отнема повече време, за да постигне целта си за инфлация от 2%. Той повтори, че е решен да поддържа мащабна програма за стимули в Япония.

Застаряването на населението също може да създаде “сериозни предизвикателства” пред много държави, защото ще изисква централните банки да намалят лихвените проценти повече отпреди, за да насърчат икономиките си, коментира Курода.

“Застаряващото общество е нещо, което не се наблюдава само в Япония, но и в много европейски и развиващи се страни. То се превръща в общо предизвикателство”, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:14 | 14.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още